Baude Podporujemeli Ukrajinu, tak vlastně podporujeme extremisty

Jacques Baud o ukrajinských dobrovolnických spolcích a Wagnerovi, personální problémy v ukrajinských jednotkách a zdroje konfliktů mezi ruskými menšinami po zániku Sovětského svazu.

24. dubna 2023 – 04:20

Jacques Baud byl plukovníkem švýcarské armády, pracoval pro švýcarskou strategickou zpravodajskou službu, OSN a NATO na Ukrajině. Je autorem několika knih o zpravodajství, asymetrickém válčení, terorismu a dezinformacích. Rozhovor se uskutečnil 13. dubna.

Část 1:  Jacques Baud o tom, co ukazují úniky informací o Pentagonu, sporu o počet obětí a o tom, zda boty na zemi promění zemi ve válečnou stranu.

Velká ofenzíva údajně plánovaná Ukrajinou je také tématem uniklých dokumentů, které poskytují informace o ukrajinských formacích. Je známo, že Ukrajina zakládá útočné brigády, které jsou podřízeny dobrovolným organizacím, jako je Azov. Nejedná se o pravidelné jednotky a jsou spojeny s ministerstvem vnitra. Lze z toho vyvodit závěr, že pravidelná armáda na Ukrajině je příliš slabá pro ofenzivu? Nebo že lidé odmítají vstoupit do pravidelné armády a raději vstoupí do dobrovolnických spolků? A máte vůbec představu, kolik z těchto dobrovolných organizací je aktivních? Například v Bachmutu bojovaly především dobrovolné organizace jako Kraken.

Jacques Baud: Musíte pochopit, proč tato dobrovolnická sdružení vznikla. To bylo v roce 2014, kdy po svržení Janukovyče došlo na jihu k povstání. Ukrajinci proti těmto povstáním okamžitě použili armádu, což způsobilo problémy, protože vojáci byli také z ruské komunity a nechtěli střílet na své kolegy. Mimochodem, přesně to se stalo na Krymu. Na začátku roku 2014 tam bylo umístěno 22 000 ukrajinských vojáků, většinou rekrutovaných lokálně. To znamená, že většina vojáků na Krymu byla rusky mluvící. Jazykový problém nastal po rozhodnutí nového parlamentu v únoru 2014. Obyvatelstvo proti tomu protestovalo, Ukrajina proti těmto lidem najala armádu, ale vojáci nechtěli střílet na svého bratra.Odebrali odznaky a stali se malými zelenými mužíčky, jak jim později Američané říkali.