- Nebyli to vojáci z Ruska, ale hlavně z Krymu?
Jacques Baud: Dohoda o statutu sil (SOFA) s Ukrajinou umožnila Rusku mít na Krymu až 25 000 vojáků. V roce 2014 mělo Rusko na Krymu legálně umístěno asi 22 000 vojáků. Podle této dohody měli právo opustit kasárna a zabezpečit okolí svých základen v případě nepokojů. Byli také oprávněni zajistit logistické spojení s Ruskem, včetně obsazení letiště. A přesně to se stalo.
Poté, co nový jazykový zákon, přijatý 23. února 2014, zbavil ruský jazyk oficiálního statutu, vypuklo povstání po celé jižní Ukrajině. Když nová (nevolená) vláda protesty rozdrtila, občané se chopili zbraní. Na Krymu vyšlo do ulic asi 9000 mužů z loveckých a střeleckých klubů. 20 000 z 22 000 rusky mluvících vojáků Ukrajiny si sundalo insignie z uniforem a přeběhlo na stranu demonstrantů. Stali se tím, co naše média označovala jako „malé zelené mužíčky“. V tomto okamžiku Vladimir Putin dovolil ruským jednotkám, které už byly umístěny poblíž jejich základen, aby se vmísily mezi demonstranty a vládní síly,zabránit eskalaci situace a obnovit pořádek v souladu se SOFA.
Takže Rusové nové vojáky nepotřebovali. Říká se, že Rusko zasáhlo, ale to není pravda. Rusové jednali podle dohody v podstatě legálně. Výsledek se samozřejmě Západu nelíbil, ale vše bylo legální.
Ale zpět k dobrovolníkům. V roce 2014 byla ukrajinská armáda ještě brannou armádou, což znamená, že i civilisté museli nastoupit vojenskou službu. Ale tito lidé nechtěli střílet na své bratry. Proto se obrátili na ty, kteří provedli převrat na Majdanu. V protestech na Majdanu musíte jasně rozlišovat mezi různými fázemi. První fáze byla vcelku poklidná, běžní občané demonstrovali pokojně. Ale od určitého okamžiku přišli pravicoví extremisté a začalo se střílet.
Pravicoví extremisté byli nasazeni do demonstrací s cílem svrhnout Janukovyčovu vládu. Pravicoví extremisté pocházejí především ze západní Ukrajiny. S nimi byly vybudovány polovojenské síly, aby je bylo možné použít v určitých horkých místech. A to je v podstatě původ. Bylo také vidět, že většina dobrovolníků, kteří se přidali k těmto praporům, jako je Azov, Aidar nebo Pravý sektor, jsou pravicoví extremisté. Pak tu byla cizinecká legie, Mezinárodní legie. Jsou to lidé, kteří nebyli nutně extremisté, ale chtěli bojovat.
Členové Dobrovolnických praporů jsou ti nejvěrnější z nejvěrnějších. Pokud udělám srovnání a jsem v tom velmi opatrný, protože jde o citlivé téma v Německu, pak by to odpovídalo situaci Wehrmachtu a Waffen SS ve druhé světové válce. Na Ukrajině máte stejný problém, dobrovolníci jsou politicky motivovaní, na ukrajinské straně jsou jednoznačně větší fanatici. Nesmíme zapomínat, že za posledních osm měsíců došlo k 9 nebo 10 kolům mobilizace, protože, co si nechceme přiznat, Ukrajinci umírají.
Prvnizpravy.cz 16.4.2022 –
Mnozí nechtějí jít do války. Neustále vidíte videa, jak muži v uniformách chytají muže na ulici, aby je vzali do armády. Mnoho mužů se kvůli tomu navíc snaží dostat z Ukrajiny.
To je skutečný problém. To, co vidíte na sociálních sítích, lze snad také vnímat jako propagandu, ale nesmíme zapomínat, že nucená mobilizace vedla například k politickým problémům s Maďarskem. V západní části Ukrajiny, kde žije maďarská menšina, došlo k této násilné mobilizaci. Maďarská vláda oficiálně požádala, aby to zastavila. To je také důvod, proč se Maďarsko nechce připojit k dodávkám zbraní na Ukrajinu. Maďarsko také prohlásilo, že pokud bude Ukrajina v těchto praktikách pokračovat, postaví se proti členství v NATO. To vše můžete zavrhnout jako propagandu, ale pro Maďarsko je to jistě vážný problém. To také znamená, že Ukrajina má personální problém. Mobilizační kola nebyla uskutečněna,mít více vojáků, ale nahradit mrtvé. A ty to musíš vědět.
Velitel praporu v Bachmutu byl nedávno citován ve Washington Post, jak řekl: Jsem jediný, kdo z praporu zbyl. Všichni ostatní jsou nováčci bez bojových zkušeností a malého výcviku pro boj.
To je problém, že Ukrajinci musí provést svou ofenzívu na Krymu. Jsem připraven věřit, že mají dostatek lidí, ale zda jsou skutečně fyzicky, psychicky a technicky připraveni bojovat s Rusy, je jiná otázka. Důležité je také vědět, že bojové jednotky ukrajinské armády jsou dnes masivně vybaveny západními zbraněmi, což znamená, že nemusí mít výstroj zvládnutou vojákem, který se jí léta zabývá.